بهترین دکتر متخصص ارتوپد و نحوه گرفتن نوبت

دکتر ارتوپد

ارتوپدی یکی از تخصص‌های پزشکی است که به درمان ناراحتی‌های سیستم عضلانی ـ استخوانی می‌پردازد. سیستم عضلانی ـ استخوانی شامل استخوان‌‌ها، مفاصل، تاندون‌ها، رباط‌ها، غضروف و اعصاب می‌شود. متخصص ارتوپد بیماری‌ها و عارضه‌های مربوط به این سیستم را در تمام گروه‌های سنی از نوزادان گرفته تا سالمندان درمان می‌کند. سیستم عضلانی ـ اسکلتی را می‌توان به منزله چهارچوب بدن و مکانیکی تصور کرد که عملکردهای مختلف را ممکن می‌سازد. واقعیت این است که تمامی تخصص‌های پزشکی با تخصص ارتوپدی و سیستم عضلانی ـ استخوانی همپوشانی دارند.

اگر مفصل، عضله و رباط‌تان آسیب دیده است و به درمان‌هایی چون تعویض مفصل نیاز دارید، برای تشخیص، درمان و مدیریت این مشکلات باید به جراح یا متخصص ارتوپد مراجعه کنید. برخی متخصصین ارتوپد در یک زمینه خاص فعالیت دارند و ترجیح می‌دهند جراحی انجام ندهند. اکثر جراحان ارتوپد در زمینه انجام درمان‌های خاص یا رفع مشکلات ناحیه‌های خاصی از بدن تخصص دارند. برخی جراحان از تجربه تخصصی در زمینه درمان بیماری‌های معین برخوردار هستند.

اگر برای رفع درد و مشکل خود نیاز به دکتر ارتوپد داشته یا به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید تا خدمات مشاوره دریافت یا جهت  رزرو نوبت اقدام نمایید.

نوبت‌دهی کلینیک دکتر مؤیدفر جراح و متخصص ارتوپد


کلینیک دکتر مؤیدفر می‌کوشد تا با برنامه‌ ریزی مناسب، کلیه مراحل درمان بیماران به کوتاهترین و آسان‌ترین روش‌های موجود انجام  شده و در زمان،انرژی و هزینه بیماران صرفه جویی شود. شما می‌توانید از روش‌های مختلف برای دریافت نوبت از متخصص ارتوپد اقدام کنید.درصورت تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید آدرس و ساعات کار کلینیک را در اینجا مشاهده کرده و برای  دریافت  مشاوره رایگان می‌توانید به  تلگرام  دکتر مؤیدفر مراجعه کنید

بعد از تماس با شماره‌های 09137402810 ،03131315870 ،03131315871 همکاران ما راهنمایی لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند و براساس زمان مناسب شما و ساعات کار کلینیک نوبت‌دهی انجام می‌شود.درصورت تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید آدرس و ساعات کار کلینیک را مشاهده کرده و برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید به  تلگرام  دکتر مؤیدفر مراجعه فرمایید. 

جراح ارتوپد کیست؟


جراح ارتوپد در زمینه تشخیص و درمان و همچنین مراقبت‌های قبل و بعد از درمان بیماری‌ها و آسیب دیدگی‌های سیستم عضلانی ـ استخوانی آموزش دیده است. دکتر ارتوپد همکاری تنگاتنگی با دیگر پزشکان دارد و غالباً به ایشان مشاوره می‌دهد. متخصص ارتوپد غالباً در آموزش (برای مثال تدریس در دانشکده پزشکی) یا پژوهش نیز مشارکت دارد. متخصصین ارتوپد به تنهایی در مطب شخصی یا به صورت گروهی در یک مرکز تخصصی ارتوپدی فعالیت می‌کنند.

دکتر ارتوپد عارضه‌های متعددی را درمان می‌کند که استخوان، مفصل، عضله، رباط، تاندون و عصب را درگیر می‌کنند. جراح ارتوپد باید تمامی جنبه‌های سیستم عضلانی ـ استخوانی را به خوبی بشناسد. دکتر ارتوپد خوب باید علاوه بر پشت سر گذاشتن سال‌ها آموزش و تمرین تخصصی از ویژگی‌های شخصیتی متعددی چون مهارت، انعطاف پذیری و خونسردی نیز برخوردار باشد تا صلاحیت خدمت به بیماران را داشته باشد.

آموزش ارتوپدی


متخصص ارتوپد پزشکی است که در زمینه تشخیص صحیح و درمان مناسب آسیب‌دیدگی‌ها و بیماری‌های دستگاه عضلانی ـ اسکلتی آموزش کامل و جامعی دیده است. دوره آموزشی جراح ارتوپدی در ایران شامل مراحل زیر است  :

 • گذراندن دوره پزشکی و دریافت دکترای پزشکی
 • گذراندن دوره چهار ساله تخصصی ارتوپدی و دریافت بورد تخصصی ارتوپدی

همچنین متخصصین ارتوپدی می‌توانند با گذراندن دوره‌های فلوشیپ در دانشکده‌های پزشکی، مهارت‌های عملی خود را در درمان بیماری‌های زیر گروه تخصصی خود بیشتر کنند.

به این ترتیب دریافت مدرک معتبر در زمینه ارتوپدی گواه دانش و مهارت بالای دانش آموخته پزشکی در زمینه تشخیص و درمان ناراحتی‌های اسکلتی ـ عضلانی است. دکتر ارتوپد خوب هر ساله ساعات متمادی را به مطالعه و شرکت در دوره‌های آموزشی مستمر تخصیص می‌دهد تا از دانش روز ارتوپدی عقب نماند و به مهارت‌ها و دانش خود بیافزاید.

مراحل درمان ناراحتی‌های ارتوپدی


دکتر ارتوپد ناراحتی‌های خاص سیستم عضلانی ـ اسکلتی را در مراحل زیر مدیریت می‌کند:

 • تشخیص آسیب دیدگی یا اختلال
 • درمان با دارو، ورزش، جراحی یا دیگر طرح‌های درمانی
 • توانبخشی بیمار با ارائه توصیه‌های ورزشی یا طب فیزیکی تا بیمار توانایی حرکتی و عملکردی و قدرت خود را بازیابد.
 • پیشگیری با ارائه اطلاعات و طرح‌های درمانی. به این ترتیب متخصص سعی می‌کند تا از عود کردن عارضه جلوگیری کند یا پیشرفت بیماری را آهسته سازد.

انتخاب بهترین متخصص ارتوپد


هنگامی که در شرایطی قرار می‌گیرید که لازم است به متخصص ارتوپد مراجعه کنید، خود را با انبوهی از تبلیغات مطب‌ها و کلینیک‌های پزشکی روبرو می‌بینید که تصمیم‌گیری برای انتخاب یکی از آنها را واقعاً دشوار می‌کند. به راستی معیار انتخاب متخصص ارتوپد خوب چیست؟

انتخاب بهترین دکتر ارتوپد متناسب با نیازهای فردی از آن رو بسیار مهم است که طرح درمانی جراح اثر بلندمدتی بر سلامتی و آرامش بیمار دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که جراح ارتوپد انتخابی‌تان در زمینه تخصص‌های لازم برای درمان آسیب‌دیدگی فعلی شما آموزش دیده، از تجربه کافی برخوردار است و درمان‌های قبلی وی موفقیت‌آمیز بوده است.

 • جستجوی دکتر ارتوپد خوب را با پرس و جو از دوستان خود آغاز کنید: یکی از مطمئن‌ترین روش‌های یافتن جراح ارتوپد سوال از دوستان و اعضاء خانواده است. از ایشان بپرسید که آیا متخصص ارتوپد ماهری می‌شناسند و دلیل‌شان برای توصیه یک دکتر خاص چیست. اگر در این مرحله متخصصی به شما توصیه شد، سعی کنید اطلاعات خود را درباره ایشان افزایش دهید.
 • اطلاعات خود را درباره جراح ارتوپد توصیه شده افزایش دهید: امروزه در دسترس‌ترین روش تحقیق اینترنت است. وب سایت‌های متعددی وجود دارد که صرفاً اطلاعات راجع به پزشکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
 • وقت مشاوره بگیرید: اکثر متخصصین ارتوپد پیش از تصمیم گیری درباره شروع درمان به بیمار مشاوره می‌دهند. کافی است با مطب متخصص ارتوپد انتخابی خود تماس بگیرید و وقت مشاوره بگیرید تا بتوانید در این فرصت مشکلات خود را با ایشان در میان بگذارید و از روش‌های درمانی پیشنهادی ایشان آگاه شوید. حتماً از جراح بخواهید تا توصیه‌های لازم برای آمادگی قبل از جراحی، روند انجام درمان و مراقبت‌های بعد از عمل را توضیح دهد.
 • از حس ششم خود کمک بگیرید: پس از مشاوره با متخصص ارتوپد و آمادگی برای جراحی احساس خود درباره جراح را بررسی کنید. آیا با متخصص ارتوپد راحت هستید؟ آیا پزشک تمام سوالات شما را جواب داده و نگرانی‌هایتان را برطرف کرده است؟

پاسخ مثبت به این پرسش‌ها و داشتن حس خوب درباره متخصص ارتوپد بسیار مهم است، چون شکل‌گیری یک رابطه خوب بین بیمار و پزشک برآورده شدن نیازها و خواسته‌هایتان را تضمین می‌کند و درمان را به تجربه‌ای مفید و پربار تبدیل می‌کند.

با در نظر گرفتن این توصیه‌ها می‌توانید بهترین جراح ارتوپد را به راحتی انتخاب کنید. پس از یک درمان موفقیت‌آمیز نوبت شما است تا دوستان و خانواده را به یک متخصص ارتوپد خوب معرفی کنید تا درد و ناراحتی ایشان نیز به بهترین وجه تسکین داده شود.

متخصص ارتوپد چگونه به بیماران کمک می‌کند؟


دکتر ارتوپد روش‌های مختلف درمان عارضه فعلی، مزایا و معایب هر یک و نتیجه مورد انتظار را توضیح می‌دهد تا بیمار بتواند تصمیمی آگاهانه برای ادامه درمان بگیرد.  جراح ارتوپد روش‌های ممکن جراحی و نقاط ضعف و قوت انجام جراحی یا به تاخیر اندختن آن را با در نظر گرفتن سن، وضعیت سلامت عمومی و میزان فعالیت بیمار شرح می‌دهد.

جراحی ارتوپدی تخصصی است که به درمان آسیب‌دیدگی‌های حاد، اختلال‌های مادرزادی و اکتسابی و بیماری‌های مزمن التهابی مفصل (روماتیسم) یا عارضه‌های ناشی از استفاده بیش از حد از استخوان‌ها، مفصل‌ها و دیگر بافت‌های نرم مرتبط مانند رباط، عصب و عضله می‌پردازد.

اکثر متخصصین ارتوپدی در زمینه یک عارضه عضلانی ـ استخوانی خاص تخصص دارند. در ادامه عارضه‌های مختلف درگیر کننده سیستم عضلانی ـ استخوانی را شرح می‌دهیم.

ناراحتی‌های استخوانی عبارت است از:

 • بدشکلی استخوان
 • عفونت استخوان
 • تومور استخوان
 • شکستگی
 • نیاز به قطع عضو
 • جوش نخوردن استخوان شکسته
 • جوش خوردن استخوان به شکل نامناسب
 • بدشکلی‌های ستون فقرات

مشکلات مفصلی به شرح زیر است:

دیگر ناراحتی‌های قابل درمان توسط متخصص ارتوپد عبارت است از:

اختلال‌ها آسیب‌دیدگی‌ها یا بیماری‌هایی هستند که مشکلات زانو، دررفتگی شانه، کشیدگی گردن، پارگی غضروف، درد کف پا و فیبرومیالژی را به دنبال دارند. البته این موارد تعداد اندکی از اختلال‌های ارتوپدی است که برای درمان آنها به متخصص ارتوپدی مراجعه می‌شود.

درمان‌های مختلف ارتوپدی


pp

در ادامه پرکاربردترین روش‌هایی را توضیح می‌دهیم که متخصصین ارتوپدی از آنها برای درمان بیماران بهره می‌گیرند.

آرتروسکوپی مفصل

آرتروسکوپی مفصل روشی با تهاجم حداقل است که متخصص در آن پروب را برای تشخیص و ترمیم بافت مفصلی آسیب‌دیده، برای مثال پارگی رباط یا غضروف شناور وارد مفصل می‌کند.

ترمیم شکستگی

دکتر ارتوپد روش مناسب ترمیم شکستگی را با توجه به نوع، شدت و محل شکستگی انتخاب می‌کند تا از پایداری استخوان‌ها، جوش خوردن صحیح آنها و حفظ عملکردشان مطمئن شود. برای درمان شکستگی ممکن است از پین و صفحه دائمی، بی‌حرکت‌سازی یا تثبیت استخوان (ایموبیلیزاسیون) و فریم و پین خارجی استفاده شود.

آرتروپلاستی

آرتروپلاستی عمل تعویض کل مفصل زانو است که معمولاً به دلیل ابتلا روماتیسم و آرتروز ضرورت می‌یابد. تعویض مفصل زانو و مفصل ران از عمل‌های متداول ارتوپدی به شمار می‌آید.

ترمیم تاندون

برای برخورداری از درمان‌های معمول ترمیم عضله یا تاندون آسیب‌دیده نیز باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کرد.

جراحی اصلاحی

متخصص ارتوپدی جراحی اصلاحی یعنی عمل‌هایی را انجام می‌دهد که به منظور اصلاح مشکلات مربوط به بی‌نظمی یا هم محور نبودن اعضاء بدن انجام می‌شود. این مشکلات محدودیت‌های عملکردی یا ناراحتی‌های بلندمدتی را ایجاد می‌کنند.

دیگر متخصصینی که با دکتر ارتوپد همکاری دارند


متخصصین زیر نیز برای درمان بیماری‌های مختلف با دکتر ارتوپد همکاری می‌کنند:

 • متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست)
 • متخصص درد
 • متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
 • متخصص کایروپراکتیک