سوزش و سوزن سوزن شدن زانو؛ علت و درمان

sooz

سوزش زانو یکی از علائمی است که بیش از همه به التهاب بورس‌های مفصل زانو نسبت داده می‌شود. این موضوع بدین معناست که بخشی از زانوی شما که حاوی مایع مفصلی است، دچار التهاب شده است. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، شخص در زانوی خود احساس سوزش می‌کنند. این نوع آسیب و سوزش زانو می‌تواند در نتیجه‌ی  وارد آوردن فشار بیش از حد به زانو طی مدت زمان طولانی باشد. التهاب بورس و سوزش زانو همچنین می‌تواند بر اثر وارد شدن آسیب به زانو نیز ایجاد شود.

دکتر مؤیدفر جراح ارتوپد و فوق تخصص زانو معتقد است که وارد کردن فشار مضاعف به زانو برای مدت زمان طولانی موجب سوزش زانو می‌شود. این نوع از آسیب مزمن می‌تواند بر اثر بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا قرارگیری بدن در حالت نامناسب در حین انجام فعالیت‌های روزمره ایجاد شود. اصولا، بیمارانی که دچار مشکل سوزش زانو می‌شوند لازم است به متخصص ارتوپد مراجعه کنند تا علت اصلی بروز این مشکل تشخیص داده شود. ممکن است با توجه به نتایج به دست آمده از معاینات پزشک و تشخیص پزشک از علت اصلی بروز مشکل، برنامه‌های درمانی متفاوتی برای هر بیمار تجویز شود.

در صورتی که به اطلاعات بیشتر درباره  سوزش و سوزن‌سوزن شدن زانو و روش‌های درمانی آن نیاز دارید می‌توانید برای مشاوره یا رزرو نوبت با شماره‌های 03131315870 -03131315871 تماس حاصل نمایید.  

احساس سوزش در زانو


زانو مفصل پیچیده‌ای است که دارای دامنه‌ی حرکتی بسیار زیادی می‌باشد. هر گونه مشکل عملکردی در هر یک از ساختارهای زانو می‌تواند موجب احساس درد و سوزش زانو شود. احساس سوزش زانو می‌تواند نشانه‌ی وجود مشکلات مختلفی، از جمله آرتروز و بیماری عروق محیطی باشد (بیماری عروق محیطی موجب باریک شدن و تنگ شدن راه عروق می‌شود). سوزش زانو همچنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی نوروپاتی محیطی باشد، که در این حالت یکی از عصب‌های پا دچار آسیب شده است.

علل سوزش زانو


علائم و نشانه‌های مرتبط با سوزش زانو می‌تواند بسیار متنوع و گسترده باشد. دلیل این موضوع این است که زانو ساختار پیچیده‌ای دارد و از طرف دیگر در طول زندگی، مفصل زانو در انجام فعالیت‌های بسیار زیادی درگیر می‌شود. سوزش زانو می‌تواند نشانه‌ی وجود مشکلات یا بیماری‌های مختلفی از جمله روماتیسم مفصلی، سندرم نوار ایلیوتیبیال، آرتروز زانو و دیگر بیماری‌ها باشد. سندرم نوار ایلیوتیبیال یکی از علل شایع زانو درد در افراد دونده است.  دردناک بودن زانو نیز می‌تواند بر اثر علل متعددی مانند سرما، دیابت، سوختگی (با حرارت، مواد شیمیایی یا خورشید)، سیاتیک، سکته مغزی، تصادف و آسیب‌دیدگی باشد.

گاهی اوقات زمانی که ایستاده‌اید یا راه می‌روید، زانوی شما ناگهان خم می‌شود و وزن بدن را تحمل نمی‌کند؛ در این حالت اصطلاحا گفته می‌شود که "زانو خالی می‌کند". ممکن است درد تیرکشنده و تیزی را به طور ناگهانی در زانو حس کنید و یا صدایی از زانوی خود بشنوید که همراه با درد است. زمانی که غضروف مینیسک زانو پاره می‌شود، تکه‌های جداشده از مینیسک ممکن است درون مفصل زانو گیر کند و موجب بروز درد شدید شود.

مفصل زانو یکی از مفصل‌های بدن است که بیش از همه در معرض آسیب‌دیدگی می‌باشد. آسیب‌های زانو موجب التهاب بورس‌های مفصلی (بورسیت) می‌شود. احساس گرما در زانو، تورم و قرمزی در نواحی ملتهب از دیگر علائم آسیب زانو است. بیمارانی که زانوی آن‌ها آسیب‌دیده است، ممکن است هنگام خم کردن زانو (مثلا هنگام راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها)، در زانوی خود احساس سوزش کنند. گاهی اوقات زانو گیر می‌کند و در یک حالت خاص بی‌حرکت می‌شود. به این حالت قفل شدن زانو گفته می‌شود که می‌تواند موجب درد شدید زانو شود. پارگی مینیسک زانو و یا وجود تکه‌های جداشده‌ی استخوانی که در فضای مفصلی رها شده‌اند می‌توانند موجب قفل شدن زانو شوند. این وضعیت به معاینات و ارزیابی‌های دقیق پزشکی نیاز دارد و لازم است که یک جراح ارتوپد، برنامه‌ی درمانی مناسبی را بدین منظور تدوین کند. آرتروز التهابی زانو، نقرس و آرتروز سِپتیک نیز می‌توانند موجب قفل شدن زانو شوند. بیمارانی که به نقرس مبتلا هستند، به طور ناگهانی دچار درد بسیار شدید زانو می‌شوند. بیمارانی که به آرتروز کشکک زانو مبتلا هستند (خصوصا ورزشکاران جوان) نیز دچار درد در جلوی زانو می‌شوند.

یکی دیگر از علت بی حسی زانو و سوزش آن، وارد کردن فشار بیش از حد به زانو است. این احساس سوزش ممکن است بسیار موقتی باشد یا برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه پیدا کند. چاقی مفرط یا داشتن اضافه وزن می‌تواند موجب سوزش زانو در هنگام خم کردن زانو و راه رفتن شود.

درد زانو می‌تواند گاهی به علت آسیب عصب‌های محیطی و یا فشار به شاخه‌های عصبی باشد. عصب‌هایی که در اطراف زانو قرار دارند، به ستون فقرات منتهی می‌شوند و بنابراین، آسیب‌های کمر می‌تواند موجب درد زانو نیز شود. بی‌حسی و خواب رفتن پا، احساس گزگز و سوزن‌سوزن شدن یا احساس سوزش زانو، می‌تواند از نشانه‌های آسیب به عصب‌های حسی باشد. آسیب‌دیدگی رباط‌های زانو، تاندون‌ها یا مینیسک‌ها نیز موجب درد شدید زانو می‌شود. در این موارد، بیمار معمولا نمی‌تواند زانوی خود را صاف کند و حتی در حال استراحت نیز، درد شدیدی احساس می‌کند. پارگی رباط‌ها می‌تواند موجب بی‌ثباتی در مفصل زانو شود که این موضوع به نوبه‌ی خود موجب درد شدید و تیرکشنده در زانو و خالی کردن زانو می‌شود.

نرم شدن غضروف زیر کشکک زانو با نام کندرومالاسی شناخته می‌شود و در بین خانم‌های جوان نسبتا شایع است. دررفتگی کشکک زانو یکی از دلایل اصلی و جدی سوزش زانو است و زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو از جای اصلی خود منحرف شده یا کاملا خارج شده باشد. این حالت را می‌توان به راحتی از بیرون و از روی شکل زانو مشاهده کرد. همچنین خود بیمار، حرکت بیش از حد کشکک زانو به طرفین را حس می‌کند. نوجوانان و جوانان ورزشکار نیز ممکن است بر اثر استفاده بیش از حد از زانو و فشار به زانو، دچار تورم و درد زانو شوند که به آن بیماری ازگوداشلاتر گفته می‌شود.

علائم


احساس سوزش در پشت یا جلوی زانو، درد در هنگام زانو زدن، صاف کردن زانو، ایستادن و راه رفتن یکی از شایع‌ترین علائم برای اغلب مواردی است که در بالا گفته شد. تورم، احساس ناراحتی در مفصل زانو، خشکی یا از دست دادن انعطاف‌پذیری مفصل و بی حسی زانو در برخی موارد دیده می‌شود. برخی از بیماران ممکن است تب خفیفی نیز داشته باشند.

درمان


علت درد زانو در هر یک از بیماران متفاوت است. چگونگی درمان درد زانو، بعد از تشخیص علت اصلی درد زانو، تعیین می‌شود. انجام تشخیص صحیح و تدوین برنامه‌ی درمانی مناسب، نقش بسیار حیاتی در برطرف شدن درد زانو دارند. انجام تست‌های تشخیصی مانند رادیوگرافی با اشعه‌ی ایکس، اسکن ام آر آی و آرتروسکوپی به تشخیص علت زانودرد کمک می‌کنند. در برخی موارد می‌توان با نمونه‌گیری و آزمایش کردن مایع مفصلی زانو، به علت سوزش زانو پی برد.

کمپرس سرد و دارودرمانی

اگر درد زانو زیاد شدید و غیرقابل تحمل نباشد، قرار دادن کمپرس سرد به مدت 10 الی 20 دقیقه و برای سه یار در روز (یا بیشتر، بالا گرفتن پا و استراحت کردن می‌تواند درد زانو را تسکین دهد. از گذاشتن کمپرس گرم و یا گرفتن دوش آب گرم خودداری کنید چرا که اینکار موجب بدتر شدن وضعیت زانو می‌شود. بعد از برطرف شدن تورم زانو، می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید و ورزش‌های سبک انجام دهید. برای کاهش درد و التهاب می‌توانید از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کنید.

sooz1ماساژ و بانداژ زانو

بسته به علت درد زانو، بستن زانو با بانداژ کشی ممکن است به کاهش درد زانو کمک کند. ماساژ دادن زانو با روغن یا پماد نیز به افزایش جریان خون در زانو کمک می‌کند و همچنین موجب تسکین درد موقتی می‌شود. از آنجایی که کشیدن سیگار تاثیر منفی بر گردش خون در بدن دارد و ترمیم بافت‌ها را به تاخیر می‌اندازد، لازم است که بیمار از کشیدن سیگار خودداری کند.

ورزش

درد زانو که ناشی از بالا رفتن سن، سرما و بسیاری موارد دیگر است، با انجام دادن ورزش‌های پا بهبود پیدا می‌کند انجام دادن ورزش‌های زانو به صورت مداوم به شما کمک می‌کند که زانوهای خود را قوی و فعال نگه دارید.

sooz2تزریق

اگر درد شما بسیار شدید و غیرقابل تحمل است، لازم است با یک متخصص ارتوپد مشورت کنید. تزریق کورتیکاستروئید و هیالورونیک‌اسید (ژل) در زانو به کاهش خشکی مفصل، درد و تورم کمک می‌کند. تاثیر این تزریقات معمولا تا چند ماه ادامه دارد.

sooz3بریس (زانوبند طبی)

بریس‌ها و زانوبندهای طبی بسیار مختلفی وجود دارند که به پشتیبانی بیشتر از مفصل زانو کمک می‌کنند. پوشیدن کفش‌های مناسب نیز به کاهش فشارهای وارد شده به مفصل زانو کمک می‌کند. انجام فیزیوتراپی و ورزش‌های مخصوص زانو موجب تقویت عضلات اطراف مفصل زانو می‌شود.

sooz4جراحی تعویض مفصل زانو

آسیب‌های رباط زانو در برخی موارد برای ترمیم به جراحی نیاز دارد. بیمارانی که مفصل زانوی آن‌ها به شدت آسیب‌دیده است و یا بیماران مسن ممکن است نیاز لازم باشد که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهند تا قسمتی از مفصل زانو و یا تمامی آن با مفصل مصنوعی جایگزین شود.

کم کردن وزن

از آنجایی که زانو‌ها وزن بدن را تحمل می‌کنند، کم کردن وزن بدن و داشتن وزن متعادل می‌تواند در پیشگیری از مشکلات زانو بسیار موثر باشد. انجام دادن ورزش به صورت منظم و داشتن رژیم غذایی سالم به حفظ سلامت مفصل زانو کمک می‌کند. ورزشکاران باید توجه زیادی به زانوی خود داشته باشند و با توجه کردن به توصیه‌های پزشک و مربی خود، از بروز آسیب‌های زانو پیشگیری کنند.